Veterans Merit History

The Veterans Merit has been played since 1950 for the H. W. Batkin Trophy.

History

Year Winner Club Runner-up Club
2016 T. Roche Madeley CC C. Bancroft Woore
2015 M. Jones Newport A. Boulton Adderley
2014 A. Boulton Adderley
2013 J.A. Coxill Ford G. Jones Telepost
2012 M. Hinton Sir John Bayley C. Bancroft Nantwich Park Road
2011 M. Jones Newport R. Reece Reman
2010 J.A. Coxill Ford J.L. Stacey St Georges
2009 T. Deakin Sir John Bayley G. Farruggio Sir John Bayley
2008 J. Lord Coddon
2007 B. Cotton Coddon
2006 D. Elliott Bylet G. Adams Meole Brace
2005 P. Thomas Pontesbury A. Palin St Georges
2004 T. Deakin Hadley United Services W.G. Norton Donnington Wood
2003 J.D. Moore Hadley United Services
2002 G. Owen Hadley United Services W.G. Norton Donnington Wood
2001 Emlyn Jones Pontesbury E. Cadwallader Linney
2000 J.D. Moore Hadley United Services G. Balshaw Meole Brace
1999 Eric Jones Bowring Emlyn Jones Pontesbury
1998 J.D. Moore Hadley United Services Emlyn Jones Pontesbury
1997 J.D. Moore Hadley United Services
1996 H.M. Saxon Severnside
1995 V.C. Pearce Pontesbury
1994 R.N. Davies Donnington Wood
1993 W.A. Davies Monkmoor
1992 E. Jones Pontesbury
1991 C. Beer Perkins
1990 J. Preston Monkmoor
1989 J.H. Breeze Perkins
1988 R.L. Morris Perkins
1987 P.S. James Perkins
1986 A. Dixon St Georges G. Lowe Oswestry Cons Club
1985 J.H. Breeze Perkins
1984 J.H. Breeze Telepost
1983 W.A. Davies Monkmoor
1982 R.G. Meyrick Crescent
1981 N. Hill Monkmoor
1980 P.J. Jones Crescent
1979 C. Davies Pontesbury
1978 W. Sankey Crescent
1977 C. Davies Pontesbury S. Jones Pontesbury
1976 E.L. Hinton Donnington Wood A.H. Walker Sir John Bayley
1975 H. Phillips Severnside R.J. Davies Meole Brace
1974 J. Williams Crescent W. Evans Corporation
1973 F. Williams Severnside A. Greatwich Bylet
1972 W. Bowers Hanwood F. Williams Severnside
1971 G.H. Colley Meole Brace A.H. Walker Sir John Bayley
1970 H. Davenport Bridgewater A. Duckers Bridgewater
1969 A. Greatwich Bylet R. Owen Morris Sports
1968 A. Adams Hanwood E. Evans Dun Cow
1967 F. Williams Severnside J.F. Weaver Severnside
1966 J. Rawlings Monkmoor J.F. Weaver Severnside
1965 A.W. Grubb Greenfields N. Rawlings Harlescott Inn
1964 A.W. Grubb Greenfields J. Clayton St Georges
1963 T. Rollaston Bowring Rec E. Wall Greenfields
1962 W. Bryan Ludlow F. Reese Bowring Rec
1961 C.R. Davies Severnside L.W. Bishop Coddon Club
1960 H. Stanley St Georges C.R. Davies Severnside
1959 H. Burton Severnside H. Skitt Hadley USC
1958 C. Wyness Postal R. Thomas Meole Brace
1957 R. Thomas Meole Brace H.D. Ayres Sentinel
1956 J. Tudor Bowring Rec C. Wyness Postal
1955 C.J.C. Cooke Postal E.H. Parbutt Bridgewater
1954 A. Edwards Monkmoor R. Meyrick N.A.L.G.O
1953 E.H. Parbutt Bridgewater E. Crosby Oswestry Park
1952 N. Rawlings Harlescott H.S. Morris Bridgewater
1951 T. Williams Oswestry Park C. Rogers Sentinel
1950 J. Breeze Sentinel W. Davies Postal